Tábořiště - Letní dětský tábor Bílá skála

 • Přídáno: 12.01.2014
 • Status: Schválený
Letní dětský tábor Bílá skála
Základní informace
Místo: LDT Bílá skála Číměř 55 378 32 okres Jindřichohradecko
Vlastník: Vratislav ULRICH a Martin Chalupský (VRCHAL s.r.o)
www stránky: www.bilaskala.cz
Termín využití a cena
Provoz: Sezónně
Období: 01.04.2015 - 01.11.2015

Kontaktní údaje

Jméno: Vratislav ULRICH
Telefon: 773460430
Email: info@bilaskala.cz

Možnosti stravování


Vybavení základny a její dostupnost

Výbava: Koupání Elektřina Teplá voda Pitná voda
Vzdálenost od obchodu: 2 km
Vzdálenost na vlak: 11 km
Vzdálenost na autobus: 2 km

Popis letního tábora

Areál dětského tábora Bílá Skála se nachází v samotném srdci jižních Čech a co by kamenem dohodil od přírodního parku Česká Kanada. Poloha tábora je dokonalá. Tábor je obklopen přírodou a zároveň blízko civilizace. Nachází se na rozhraní lesa, luk a polí, to znamená spoustu příležitostí objevovat krásy přírody ať už v říši rostlin či v říši zvířat. Pod táborem je údolí, kam odtéká veškerá dešťová voda a nehrozí tak zaplavení areálu s chatami při průtržích nebo přívalových deštích. Přírodní koupání je samozřejmostí a nejen v areálu tábora. Okolí tábora je však zajímavé i svou historickou hodnotou.

Dětský tábor na Bílé skále

Poloha letního tábora Bílá skála

LDT Bílá skála leží v přírodní krajině, která je nazývána Českou Kanadou. Jak napovídá samotné přízvisko, okolí našeho tábora nabízí krásnou přírodní krajinu českého pohraničí. LDT Bílá skála je 3 km vzdálený od obce Číměř. Tábor je spojený s civilizací prostřednictvím obecní silnice, díký níž je tábor dostupný za každého počasí.  Tábor leží uprostřed luk a lesů a přímo v areálu je rybník, který je vhodný pro koupání. Návštěvníkům se zde dále nabízí nepřeberné možnosti turistického vyžití – turistické a cyklistické stezky, úzkokolejka, bohaté kulturní a historické dědictví naší historie a samozřejmě malebné jihočeské vesničky s ještě malebnějšími hospůdkami apod.

bila-skala2

Táborový program

Snažíme se připravit dětem takový program, při němž si odpočinou od školních lavic, pobaví se, zapojí svou fantazii, zručnost, obratnost a hlavně budou v přírodě na čerstvém vzduchu. Naším cílem je, aby si děti odvezly spoustu hezkých zážitků a vzpomínek. Asterix a Obelix - Tématicky zaměřená celotáborová hraZákladem programu letního tábora jecelotáborová hra (CTH), která je vždy tematicky zaměřena. V rámci CTH se rozvíjí příběh, na jehož základě jsou motivovány téměř všechny volnočasové aktivity dětí a vedoucích. Tematická zaměření jsou různorodá, namátkou můžeme jmenovat Tajemství Terakotové armády, Harry Potter, Piráti z Karibiku, Pán prstenů, Filmový festival, Mafie, Křižáci apod. Tradiční součástí celotáborové hry jsou kostýmy, doprovodné a motivační scénky, kulisy a materiály.     Táborové pečení buřtů Program je postaven naoriginálních hrách (pohybové, bojové, logické, strategické apod.), ale samozřejmě i na tradičních táborových činnostech, které se vybaví každému rodiči ve spojitosti s pojmem letní tábor: stezka odvahykoupání,indiánská saunacelodenní výlet,opékání buřtůrozcvičky atd.   Prostředí a okolí tábora Nespornou výhodou pro tvorbu programu je samotná poloha tábora. LDT Bílá skála má ve svém areálu rybník a leží v lesích. Díky tomu je většina her a činností realizována v lesním prostředí a na loukách, což je jistě vítaná změna pro děti z města a jejich rodiče. V blízkosti tábora jsouzajímavá místa (Bílá skála, kamenné menhiry, jeskyně, vojenské bunkry apod.) a místa, která mají až tajuplný nádech, to vše pomáhá dokreslit ojedinělou atmosféru celotáborových her.

Soutěže

Soutěže a hry

Děti jsou pro účely celotáborové hry rozděleny do oddílů. Na Bílé skále je napsaným pravidlem rozdělení do oddílů věkově smíšených, chlapci a dívky pochopitelně dohromady. Před začátkem běhu projde seznam dětí nejednoduchým procesem rozdělení do věkově i genderově vyvážených oddílů, aby měla celotáborová hra smysl. Podporujeme zdravého soutěžního ducha a hru fair-play. Děti čeká spousta her a soutěží v rámci celotáborové hry namotivované k tématu Vámi vybraného běhu. Soutěže a hry jsou přizpůsobeny věku a fyzickým možnostem dětí, jsou zaměřeny nejen na fyzickou kondici, ale i na myšlenkové procesy. Jednotlivé oddíly soutěží mezi sebou a mimo jiné na děti čekají i soutěže jednotlivců jako terčový běh, miss a sympaťák tábora, superstar a další.

Výlety

Výlet se slaňováním na Hradiště

Každý běh má do programu zařazen minimálně jeden celodenní výlet. Vyráží se po snídani a návrat je v odpoledních či večerních hodinách. Děti poznají širší okolí tábora. Nejčastějším cílem výletu je hrad Landštejn, Klášter a Nová Bystřice. Landštejn a Klášter jsou místa vhodná pro sehrání motivačních scének v rámci celotáborové hry. Po cestě je možné hrát zábavné odpočinkové hry a v neposlední řadě poznat přírodu.

Noční hry

Noční hry - někdy opravdu nevypadáme dobře

Odvahu každého táborníka prověřují noční hry. Baterky necháváme v chatičce a po cestě lemované svíčkami vyrážíme za nočním dobrodružstvím. Pro strach není místo. Bezpečnost během nočních her je zajištěna hlídkami vedoucích. Nejmenší děti procházejí trasu noční hry ve skupině s vedoucím, aby ani ony nepřišly o takové dobrodružství.

Koupání

Rybník přímo v areálu tábora zajišťuje v parných letních dnech příjemné osvěžení a zábavu. Koupání pod dohledem vedoucího je do programu pravidelně zařazováno. Celodenní výlet dává také spoustu možností k osvěžení v rybníku, jako třeba rybníky v Kačlehách nebo v Blatě. A u rybníčku s lekníny nedaleko tábora i rybaříme, jen s tím rozdílem, že naše rybky jsou z polystyrenu. Další „vodní aktivitou“ jsou hry na Svážnici, kde je lesní potůček. Zde si děti často hrají  na rýžování zlata či objevují skrytý důl s diamanty.

Letní kino

Hezký letní den, koupačka, pohoda,…..už chybí jen letní kino. Možná nějde jinde, ale ne u nás. Výběr populárních dětských filmů. Místo dle vlastního výběru, kam si kdo lehne nebo sedne a nebo i kde si kdo ustele. Při příznivé předpovědi počasí se letní kino pojí se spaním pod širákem.

Táboráky

Oheň praská, komáři bzučí a písně za doprovodu kytar znějí táborem za letního večera. Kdo nezpívá, má na starost pečení buřtů pro ostatní. Chlapecká část obstarává opékáčky a dívčí část u ohně opéká buřty nebo místní specialitu, pečené hady.

Oddílová místa

Oddílová místa

Oddílová místa jsou místa jednotlivých oddílů, kde se děti věnují oddílové činnosti a seznamování mezi sebou v oddíle. Ke každěmu místu se váže táborová legenda vzniku tohoto místa, která se předává z oddílu na oddíl z generace na generaci. (U Bohouše, Komářiště, Lipodub, První oddílové, U totemu, Nad křížkem, U křížku, U rybníčku, Úvoz, Nad úvozem, Pod úvozem). Oddílová místa jsou umístěna v lese, přibližně 300-500 metrů od tábora. Les poskytuje příjemný stín a děti se zde tak mohou věnovat hrám a činnosti, ikdyž praží letní slunce. Na Bílé skále nečekejte, že bychom děti drželi v oploceném areálu. Valnou většinu času trávíme mimo tábor, v přírodě.

Diskotéky

K táboru neodmyslitelně patří diskotéky. Za hezkého počasí se parketem stává naše venkovní jídelna pod lípou a za deště klubovna – pinčesárna. Dydžejové hrají letní hity sezony a nesmějí chybět klasické ploužáky.

 • Táborový program

  Jednotlivé běhy si zvou návštěvy, které dětem předvedou svá zaměstnání a zájmy. Častými návštěvníky bývají policisté – psovodi, kteří předvádějí výcvik služebních psů, poslušnost a zadržení pachatele. Náplň své práce předvedlkriminalistický technik a následně si děti mohli vyzkoušet odebírání otiskůa prohlédnout si technikovi pracovní pomůcky. To vše bylo doplněno přednáškou o práci celé policie a spolupráci s občany.

 • hasiciNašimi stálými hosty jsoudobrovolní hasiči z Nové Bystřice, kteří představují své vybavení ke zdolání požáru a vyproštění zraněných z aut. Následně hasiči demostrují záchranu tonoucího s podáním první pomoci. Na závěr následuje ukázka požárního sportu, což je pro děti impuls k dovádění pod obří sprchou.
 • Zdravotníci z Českého červeného kříže cestu na Bílou skálu již také dobře znají. Dobrovolníky z řad dětí i vedoucích namaskují a ošetřování může začít. Zdravotníci dětem podávají základní informace o poskytnutí první pomoci i s praktickou ukázkou.
 • ruzeHistorická hudba znějící táborem, nebyla jen pastvou pro uši, ale také pro oči, navštívil nás soubor historických tanců Růže z Hradce. Tance se líbily, tak proč se je nenaučit? A jak nám to šlo…
 • Ukázku karate předvedli členové jindřichohradeckého místního klubu Okinawan Goju Ryu Karate Do.
 • Zvuk motorů závodních aut byl na Bílé skále slyšet při závodech Rally Vysočina. Závodníci našli naši odbočku k táboru a dětem ukázali svá auta a vybraní odvážlivci zažili i jízdu v pořádném závoďáku.
 • Lamy z farmy AlpakaKdyž farmu Alpaka v nedaleké Dobré vodě nenavštívíme my, navštíví farma nás – vůz tažený koňmi přiváží do tábora dětem nanuky a další dobroty.